בזמן שרבים וטובים חולמים לחיות בדירה משלהם, אתם זכיתם לחיות בבית פרטי עם גינה, הצלחתם להגשים את החלום הישראלי, החלום שרובנו חולמים להגשים. החלום בו אנחנו יושבים בגינה שלנו מדי בוקר ומדי ערב נהנים מארוחה טובה, ציוץ ציפורים, תחושה אמיתית של טבע אפילו אם מדובר בלב העיר או בלב מושב.

אך בשביל ליהנות מהחלום הזה, צריך לדעת כיצד לתכנן את הגינה שלכם בצורה חכמה, יעילה ואופטימאלית בשביל שתוכלו להפיק ממנה את המיטב, ליהנות ממנה מדי יום ולתקופה ארוכה. התכנון של הגינה צריך להתבצע בהיבטים שונים, החל מהיבטים של סידור האזורים השונים בגינה, היכן יהיה אזור הישיבה והיכן האזור בו תגדלו את הצמחים השונים, היכן יהיה האיזור המוצל והיכן האזור הפתוח, איפה הילדים יוכלו לשחק והיכן המבוגרים יוכלו לשבת ולשוחח בשלווה, תכנון השקיה חכם, וכן תכנון חכם של כל עניין התאורה בגינה.

אנחנו נתייחס במאמר זה באופן פרטני לנושא של תכנון תאורה לגינה, מאחר וזה אחד התחומים החשובים ביותר בעיצוב ותכנון גינה. עליכם לקחת בחשבון שאומנם מרבית שעות היום יש אור טבעי, וניתן לנצל אותו אך בשעות הערב, השעות העיקריות בהן אתם בבית ואתם יכולים ליהנות מהגינה, אלו שעות חשוכות בהן אתם צריכים להיעזר בתאורת הגינה. מכאן שחשוב מאוד לבצע תכנון חכם ונכון של התאורה.

כיצד מתכננים תאורה לגינה

יש כמה פרמטרים על פיהם מתכננים תאורה לגינה.

ראשית, שטח האזור. אתם חייבים לבחון מהו שטח האזור ועל פיו להחליט כמה עמודי תאורה או מתקני תאורה אתם רוצים לשים. מצד אחד לא תרצו לבזבז כסף רב ולשים תאורה בכל מקום ללא צורך, מצד שני לא תרצו להשאיר פינות חשוכות שלא תוכלו לשהות בהן בזמן החשכה. מה עוד שתרצו שהמרחק בין מתקן תאורה אחד לשני יהיה מרחק סביר, שלא יפגע בעיצוב וכן באפשרויות הגידול של הצמחים השונים.

שנית, עליכם להחליט איזו תאורה זו תהיה. בדרך כלל מדובר על תאורת גן בסגנון עמודים כשבאזור המקורה מדובר על תאורת תקרה. מאחר ורוב הגינה תהיה בוודאי אזור פתוח, תצטרכו להשתמש בעמודים או מתקנים דומים.

שלוש, תאורה חסכונית. תזכרו שמרבית שעות היום אתם לא צריכים להשתמש בחשמל, לכן עדיף מראש לחפש אמצעים חסכוניים שיכולים למנוע מכם הוצאות מיותרות. יתרה מזו, מומלץ להשתמש בנורות חסכוניות ובאמצעים חסכוניים באופן כללי על מנת להקל על חשבון ההוצאות שלכם.

ארבע, עיצוב תאורה. כאן אנחנו צריכים להחליט האם אנחנו בוחרים ללכת על עיצוב דומה לאורך כל הגינה או לשנות את העיצוב באזורים שונים. הרעיון הנכון הוא, להשתמש בשני סוגי עיצובים, עיצוב לאזור הפתוח ועיצוב לאזור הישיבה או האזור המקורה. בעוד אחד יהיה תאורה ממוקדת בשני אפשר תאורה קצת פחות ממוקדת ויותר מעוצבת.