עיצוב גינות - התהליך

עיצוב גינות הינו אולי אחד התהליכים הקשים ביותר בהקמת גינה

הגינה שלנו משמשת לרוב כמקום מפלט שבו אנו נרגעים אחרי יום עבודה, נחים או מארחים.

אחד הגורמים העיקריים הינו מהלך עיצוב גינות שיתאים בדיוק לצרכים שלנו.

כאשר אנו מחפשים גנן שיקים עבורנו גינה, אנחנו מן הסתם שמים דגש על הידע שלו בעיצוב גינות. אנחנו מבקשים שיהיה מקום עבור פינת האירוח ועבור פינת הברביקיו ואולי עבור משחקי הילדים. אין די בכך שנשתול דשא עצים או כל צמח כזה או אחר. עיצוב גינות הינו המהלך שבו מחליטים איזה עץ יישתל והיכן, עיצוב גינות מהווה בעצם את הנוף שלנו לעתיד לבוא. בעל מקצוע איכותי יידע בדיוק איך ולאן יתפתח אותו עץ שהוא שותל, מומחה בתחום עיצוב גינות יידע בוודאות איזה סוג של דשא לשתול וכמובן את כמות צריכת המים הנדרשת להצלחת השתילה.

כאשר מומחה לעיצוב גינות בוחן את השטח המיועד הוא לוקח בחשבון גורמים סביבתיים רבים כגון גודל השטח, תקציב ועוד.

 

עיצוב גינות

 

עיצוב הגינה הינו מהלך נכון ונדרש בבואנו להקים גינה בחצר הבית, הרי איננו רוצים שבסופו של תהליך נתמודד מול יער עבות...

חייבים להבין כי בסיומו של תהליך נקבל גינה יפה שבה יהיה לנו נעים ונוח לנפוש או לארח.

אולם מבחינת השתילים והעצים לא רק עיצוב גינות הוא החשוב ביותר ישנם גם גורמים סביבתיים שתורמים לאווירה הכללית.

גורמים אלו כגון פסלונים, כדי חרס, אדני רכבת, עמודי תאורה וסידור נכון של כל אלו יכול להניב תוצאות מופלאות.

חשוב לבחור את אותו גנן שאחראי על עיצוב גינות ממש בקפידה. חברת העץ שבגן מספקת פתרונות נרחבים בתחום עיצוב גינות. וזאת בזכות הצוות המהימן ובכלל.

מסלעה עם מפל מים

חשוב לזכור כי עיצוב גינות הינו מהלך נדרש ואף הכרחי בכל הנוגע לגינה שלנו עיצוב גינות לקוי או שגוי יגרום מצד אחד לנוף פרוע וקשה לטיפול ומצד שני כאשר עיצוב גינות בוצע כראוי ולמערכת נפלאה שעונה על הצרכים שלנו.

כאשר גינה הוקמה ועוצבה על ידי מומחה הדבר בא לידי ביטוי באופי הנוף המתקבל , בצריכת המים ובלבלוב ופריחת הצמחים.

המלצות לעיצוב הגינה

כידוע אזור המנוחה והרגיעה שלנו לרוב מסתכם בכמה מקומות מסוים כאשר אחת מהם היא הגינה שלנו.

עיצוב גינה נכון יכול לתת לנו מענה רחב בעת הצורך לארח או לתת דרור לילדינו, עיצוב גינה נכון יאפשר לנו לשלב מגוון רחב של הנאות במקום אחד.

ריכזנו עבורכם מספר המלצות לעיצוב גינה שיאפשרו לכם ליהנות באופן מקסימאלי. עלי לציין כי המלצות כלליות אלו נבעות מניסיון רב אולם תמיד אפשר להוסיף, לשנות ולגוון על מנת שעיצוב הגינה יתאים לנו.

המלצות לעיצוב גינה:

1. ראשית עלינו להבין ולהגדיר את אופי היעוד של הגינה שלנו, לאלו שמרבים לארח אני ממליץ כבר במהלך עיצוב הגינה לדאוג מצד אחד לאזורים המיועדים לישיבה ולתכנן את אזורי המשחק של הילדים או אפילו את המיקום המיועד של המנגל ( לממנגלים שבינינו ).

המלצה נוספת היא לדאוג לאזורים מוצללים במקומות המיועדים לישיבה או משחק, שמש קופחת אינה נעימה כלל כאשר עומדים ומכינים בשר על האש.

2. המלצה בנוגע לעצים אותם אנו מתכננים לשתול, חשוב לדעת ולהבין את יכולת הגידול של העצים, עצים שצומחים לגובה אבל נשירים מאוד, עדיפים פחות מעצים נמוכים יחסית שאינם נשירים.

עצי פרי תמיד טוב שיהיו בעת תכנון עיצוב הגינה שלנו.

לגבי עצי פרי המלצות לעיצוב גינה מתייחסות למרווחים בין העצים, ולסוג הפרי. פירות הדר צריכים יותר מרווח ושמש.

3. תאורת גן, התאורה מאפשרת להדגיש ולהבליט אזורי חן בגינה שלנו, מומלץ להשתמש בתאורה ירוקה כאשר רוצים לתת דגש על מדשאה או שיחים ירוקים, תאורה לבנה מומלצת בעיצוב הגינה לפינות ישיבה או אירוח.

בנוסף לכל אחת ההמלצות לעיצוב גינה שאמורה להכתיב לנו את כללי העיצוב הם תכנון מקדים נכון. בזכות תכנון מקדים ניתן למקם ולהעריך את מיקומי הריהוט.

 

לסיכום: ההמלצות לעיצוב גינה הן שלעיצוב גינה קטנה תעדיפו לשתול פחות עצים ויותר להקצות שטחים פתוחים כך ניצור אשליה של גינה רחבה, כאשר מדובר בעיצוב גינה גדולה או רחבה מומלץ לשתול עצים ולהקצות אזורים כגון פינות נוי , פינות ישיבה, ופינות אירוח.

בסופו של יום מומלץ להתייעץ עם מומחים בתחום וכמובן לבחור במומלצים שבינהם.

עיצוב גינות בפרויקטים ירוקים

המשמעותי מבין האתגרים של האנושות הוא עצירת אפקט החממה. אפקט החממה ניזון מפליטת גזי החממה לאטמוספרה.

עלינו מוטלת האחריות לצמצום אפקט זה, והדבר ניתן לעשייה על ידי פעולות יחסית פשוטות.

הראשונה היא בעת בניית בית חדש או שיפוץ בית קיים התכנון של המבנה ועיצוב גינות צריכים להכיל שיטות בנייה וחומרים שיצרו בית ירוק יותר וידידותי לסביבה.

בכלל זה כיום נבנים שכונות ובתים בקונספט של בניה ירוקה, הכוונה היא למבנים שפולטים פחות ומזהמים פחות את האטמוספרה והסביבה.

נוסף על המבנה עצמו גם הסביבה שבנויה בצורה ירוקה מאפשרת תרומה למלחמה בהתחממות הגלובלית והכוונה היא לעיצוב גינות ירוקות, תרתי משמע.

עיצוב גינות ירוקות - כאשר הצבע והטבע חוברים יחד

הקשר הישיר בין עיצוב גינות ירוקות לתכנון בתים ירוקים הינו הדוק מאוד, כבר במהלך תכנון המבנה או שיפוצו נלקחים בחשבון אלמנטים וחומרי גלם שאינם פוגעים בסביבה או לפחות ממזערים את הנזק. בזכות שיפור המבנים ועיצוב גינות נכון ההשפעה שלנו על הסביבה, ועל זיהום האוויר תתבטא בצריכת אנרגיה נמוכה גינה נפלאה ומעוצבת שיחד עם זאת גם חסכונית במים והוצאות.

השפעת עיצוב גינות ירוקות על הבית

עיצוב גינות במחשבה ירוקה מאפשר לנו ליצור סביבה פורחת שמשפרת את יחסי הגומלין של הגינה מול האטמוספרה על ידי יצירת מעין מיקרו אקלים שמבוסס על שתילה, סוגי צמחים חסכוניים במים, סוג אדמה, חיפוי שטחים וטכנולוגיות דישון והשקיה.

על מנת שנוכל לעמוד בכללי עיצוב גינות ירוקות ישנם חוקים קלים ליישום. אין צורך להיות גננים מוסמכים על מנם ליישמם.

יער הגשם הקטן שלי - כללי יסוד לעיצוב גינות ירוקות

1 - הצללה - על ידי עיצוב גינות שכולל שתילה של עצים בעלי עלווה רחבה ניתן ליצור הצללה נהדרת שתשמש לנו כמגן מפני השמש. שימוש בעצים לצורכי הצללה ממעיט את הצורך בהקמת פרגולה מכיוון שאין יותר טוב מפרגולה טבעית שעשויה מעצים חיים.

2 -  שבילי הליכה - עיצוב גינות כולל את עקרון החלוקה לאזורים, כל אזור מקבל ייעוד והגדרה, חיפוי שבילים מקשרים בין אזורים אלו על ידי לוחות עץ או אבני טוף כהה ימנעו את החזרי הקרינה, הדבר יעיל מאוד מכיוון שכן נמנע את התחממות הבית ונשמור על אוירה קרירה ונעימה.

3 - לחות טבעית - עיצוב גינות שמשלבות מקווי מים כגון מזרקות או בריכות דגים יוצרים גם יופי ונוי וגם לחות שמועילה מאוד להורדת הטמפרטורה הכללית שסובבת את הבית.

4 - צמחים חסכוניים במים - עיצוב גינות על ידי שימוש בצמחים חסכוניים במים יאפשרו עיצוב מיוחד וקל לתחזוקה, צמחיה ממשפחת הגיאופיטים או הסוקולנטים יכולה להיות אטרקציה מעניינת שמשנה את הנוף בכל עונה,

* משפחת הגיאופיטים היא משפחת צמחים שיש לה פקעת שאוגרת מים. על ידי כך הצמח חסכוני במים וגם בימי החורף כל מה שמעל האדמה נושר עד להתחדשות בעונה הבאה.

* משפחת הסוקולנטים היא משפחת צמחים בעלי גבעולים ועלווה בשרנית שמשמשת לאגירת מים.

עיצוב גינות שמשלב את 2 המשפחות האלו יוצר רב גוניות עם תחלופה נאה בעת חילופי העונות, וכמובן חסכנו הרבה מים.

4 - חיפוי - בית ירוק אינו רק חומרי הגלם שממנו בנו אותו או מערך המחזור שקיים בו, גם סביבת הבית ואופן עיצובה חשוב. עיצוב גינות ירוקות הנושקות לקירות החיצוניים של הבית מחייב חיפוי קרקע שמצד אחד ישמור על הלחות של הקרקע ומצד שני ימנע מקרני השמש להכות ( התחממות סביבת הבית גורמת לבית עצמו להתחמם) יש להעדיף בתהליך עיצוב גינות לבחור חיפוי טבעי עד כמה שאפשר לדוגמה לוחות עץ, חלוקי נחל כהים או אבני טוף אדומים.

5 - הדברה - הדברת הגינה תתבצע על ידי חומרים אורגנים ללא רעלים.

6 - שאריות מים - במידה וכללנו בגינה מתקן לייבוש כביסה  עדיף שמי הכביסה המטפטפים יזלגו לצמחיה כגון צמחי תבלין.

7 - דישון - עיצוב גינות משלב צמחייה פורחת, כדי לשמור על בריאות הצמחים ולאפשר להם לגדול ולהתפתח יש צורך בדשן. הדשן מזין את הצמחים במינרלים וויטמינים אותם הם צריכים. כבר בתהליך עיצוב גינות ירוקות יש לקחת בחשבון את המקום בו נכין דשן אורגני טבעי בעצמינו.

הכנת הדשן היא פשוטה למדי ויכולה להכיל את המרכיבים הבאים:

- חומרים רטובים ירוקים - עשירים בחנקן:

שיירי מטבח

צמחי בר

עלים ירוקים

זבל בעלי חיים

- חומרים יבשים - חומרים עשירים בפחמן:

שאריות נייר או קרטון

גבעולים יבשים

נסורת ( לא מנגרייה אלא מעצים שאך זה נכרתו או גוזמו)

דשא מכוסח (נקי מזירעוניי דשא)

עלי שלכת יבשים

לסיכום:

עיצוב גינות בכלל ועיצוב גינות ירוקות בפרט הינו מהלך שיש לתכנן היטב אולם אם כבר אנחנו מחליטים לעצב גינה חדשה עדיף שנבחר עיצוב גינות שכולל את האלמנטים שישמרו לנו על כדור הארץ. הדבר אינו מסובך כלל.

ראינו שעל ידי שימוש בכללים בסיסיים ופשוטים יחסית נוכל ליצור עיצוב גינות ירוקות לתפארת שבנוסף להיותם יפות הן גם חסכוניות.

החיסכון בעיצוב גינות ירוקות בא לידי ביטוי בעליונות ההשקיה, הקירור, וצמחייה.

עיצוב גינות גג

עיצוב גינות פרטיות דורש תכנון מקדים מקצועי ומחושב, אולם עיצוב גינות גג על אחת כמה וכמה. גינת גג מהווה את הגן הירוק, פינת החמד של בניני מגורים. בבנייני מגורים הפתרון של הקמת גינה על גג הבניין היא פתרון יפה וירוק. על גג הבניין שעליו בוצעה הקמת גינה יש לקחת בחשבון את עניין הניקוז, ניקוז שאינו מתוכנן היטב יכול ליצור בעיות רבות.

החשיבות בעיצוב גינות גג עם דגש על הניקוזים

גינות רגילות וגינות גג בפרט מושקות עם מים. ישנה חשיבות גדולה לתכנן במהלך הקמת הגינה את מערכת הניקוז. עיצוב גינות גג שונה מהקמת גינה רגילה, על הגג אין אפשרות לשתול צמחים או עצים וכל מערך עיצוב גינות כאלו נעשה בכדים או עציצים ולעיתים באדניות. חשוב לבחור בחומרים איכותיים לצורכי שתילה על מנת לשמור ולהישמר מפגעי מזג האוויר כגון שמש, לחות רוחות וכדומה. תכנון עיצוב גינות גג כולל את מיקומי הניקוזים בכלים בהם נשתלים הצמחים, היציאה מכל כלי צריכה להיות מנותבת למוביל מרכזי שמרכז את שאריות המים.

עקרון הניקוז בעת הקמת גינה בגג

אם מדובר בבניין חדש שנמצה בתהליך בנייה ניתן לשלב ניקוזים מתחת לריצוף של הגג, אולם לרוב עיצוב הגינה מגיעה לאחר מיכן ולכן חשוב לוודא כי מכל קדח ניקוז ישנו צינור ריקון שמובל אל מרכז אחד וממנו למרזב הראשי לצורכי ריקון.

תכנון מיקום הצמחייה במהלך עיצוב גינות גג

מיקום הצמחייה חייב להיות מתוכנן היטב,עיצוב גינות לקוי יגרום למים להיקוות בעציצים או להישפך לכיוון שאינו נכון ובכך ליצור בעיית נזילה, פגיעה באיטום וכדומה.

את העציצים הקטנים יותר יש להרים מעל לגובה הריצוף, ניתך לעשות זאת בעזרת שרפרף או מדפים. הכלים הגדולים יותר צריכים להיות קרובים יותר ליציאה הראשית על מנת שהמים יזרמו מייד החוצה. ישנם מערכות ניקוז שניתן להרכיב שמהוות יחד מערכת אחת שלמה לכלל הצמחייה בגג. חשוב בכל מקרה להתייעץ עם מומחה לפני שמתחילים בתהליך עיצוב גינות גג.

עיצוב חוץ

התאמת עיצוב הגינה לשפה של עיצוב החוץ ואף עיצוב הפנים זאת אומנות לשמה. אחד הכשלים הנפוצים הוא חוסר ההתאמה בין עיצוב גינות, עיצוב חוץ ועיצוב פנים. במרבית המיקרים העיצובים נעשים על ידי אנשי מקצוע שונים מה שגורם לכל מעצב "למשוך" את העיצוב לכיוון שהוא מאמין בו וכך נוצרים פערים שלפעמים אפילו קשה לגשר עליהם.

איך עיצוב פנים קשור לעיצוב גינות או עיצוב חוץ?

בכדי להסביר אני אשתמש בדוגמה: יש המון זרמים לעיצוב וסגנונות ויש יותר אפילו רעיונות חדשים ורצונות יצירתיים של הלקוחות, מצד שני יש עיצובים מסורתיים לדוגמת עיצוב פנים בסיגנון יפני. עיצוב פנים כזה יכול למשוך את יתר העיצובים וליישר איתו קו והתאמה מלאה. קיימות כיום גינות רבות המושפעות מהתרבות היפנית ומן הסתם קימים עיצובי פנים ועיצובי חוץ המתאפיינים גם הם בסגנון היפני. דמיינו לכם את הכניסה לבית עם גינה בסגנון יפני המלווה אותכם לדלת הכניסה ומשם לוקח אותכם עיצוב פנים מרהיב בסגנון יפני.

איך אדע להתאים את הגינה לעיצוב הפנים?

טוב ששאלתם, למעשה אתם במקם הנכון, העץ שבגן מתמחה בנושא וליאור המומחה שלנו ישמח לסייע ולייעץ בהתאמת עיצוב הגינה לעיצוב הפנים או עיצוב החוץ.

באתר תוכלו למצא גלריות עם עיצובים שונים של גינות וגם תוכלו להתייעץ בפורום בכל שאלה שתרצו לשמוע עליה חוות דעת.

2 המלצות חשובות

ההמלצה הראשונה לבקש ממעצב הגינות לעשות לכם סיור של גינות מעוצבות שעשה ואם יש גינות בסיגנון ספציפי מומלץ להתחיל בסיור מהגינות האלו. מבט בעבודותיו יכול לעשות הרבה בתאום ציפיות. כנל לגבי המעצב חוץ והמעצב פנים / האדריכל.

המלצה שנייה קשורה לכל הגורמים שאחראים לעיצובים בפרויקט, לבצע מפגש בין מעצב הפנים, האדריכל, מעצב הגינה, מעצב החוץ, המפגש צריך להיות מקצועי לחלוטין לצורך התאמת ה "אני מאמין" של הלקוח לתאום בעיצוב בין הגורמים השונים.

אז מה היה לנו…

הבנו שיש קשר בין המעצבים השוני - צ'ק

הבנו את הגורמים המשפיעים על עיצוב הגינות - צ'ק

והכי חשוב קיבלתם 2 המלצות בחינם! ;-)